تبلیغات
((خبر و هنر)) - آنفلانزای خوکی....
جمعه 26 تیر 1388

آنفلانزای خوکی....

   نوشته شده توسط: پریزاد ...    

(خبرگزاری مهر) عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا از وجود داروی آنفلوانزای خوکی برای درمان سه تا چهار میلیون مبتلا به این بیماری در کشور خبر داد.

دکتر عبدالرضا استقامتی اظهارداشت: بر اساس آخرین گزارشها که در جلسات کمیته کشوری آنفلوانزا بازگو شده است چیزی در حدود 400 تا 900 کیلوگرم پودر "تامی فلو" به عنوان داروی درمان آنفلوانزای خوکی خریداری شده است.

ویروس آنفلوانزای خوکی از فروردین 88 در قاره آمریکای شمالی و مرکزی و سپس به تدریج در دیگر نقاط جهان گسترش یافت و در حال حاضر در فاز 6 پاندمی این بیماری به سر می‌بریم که هیچ کشوری از آن مصون نخواهد ماند.

استقامتی در خصوص تهیه واکسن این بیماری گفت: سازمان بهداشت جهانی فعلا در زمینه تولید واکسن آنفلوانزای خوکی توصیه ای به کشورها نداشته است.

تب بالا و بیش از سه روز به ویژه اگر حال عمومی بیمار مناسب نباشد نیاز به مراقبت و بستری دارد. همچنین در صورت بروز علایمی مانند تنگی نفس، نشانه ‌های دیستری تنفسی، درد یا احساس فشار در قفسه سینه یا شکم، سرگیجه ناگهانی، گیجی، استفراغ شدید یا مداوم، لازم است بیمار تحت مراقبت و بستری قرار گیرد.

عضو کمیته کشوری آنفلوانزا با اشاره به اینکه مقدار مصرف داروی تامی فلو برای هر بیمار روزانه دو مرتبه و هر بار 75 میلی گرم است، افزود: مقدار داروی موجود در کشور برای استفاده 3 تا 4 میلیون مبتلا کافی است و نمی توان بیش از این میزان خریداری کرد چون خراب می شود.